20200516 listonosz

Komornik listonoszem

Co prawda ta zmiana w postępowaniu cywilnym weszła w listopadzie 2019 roku, ale z uwagi na krótki czas jej obowiązywania i przestój w sądach spowodowany koronawirlsem nie miała okazji pokazać w praktyce swojego działania. Sprawa dotyczy osób fizycznych czyli konsumentów.

Mówimy o tzw. fikcji doręczenia, dotychczas funkcjonowała zasada (art 139 KPC) według której w przypadku braku możliwości osobistego doręczenia sądowej przesyłki poleconej pismo wracało na pocztę a adresat otrzymywał awizo, wzywające do podjęcia przesyłki w terminie 7 dni, następnie ten sam adresat (w przypadku nie podjęcia pisma) otrzymywał powtórne awizo a po upływie tego czasu pismo uważane było za doręczone.

Takie podejście, bardzo korzystne dla wierzycieli, rodziło całą masę niepożądanych skutków. Głównie polegały na tym, że nieodebrane nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym (też wyroki zaoczne), z braku sprzeciwu lub zarzutów stawały się prawomocne a wierzyciel nadawał im klauzulę wykonalności, kierując sprawę do egzekucji przez komornika. Często dłużnik dowiadywał się o wyroku przeciwko niemu właśnie od komornika. Można zapytać, co w tym złego? Część nieuczciwych wierzycieli (głównie firm windykacyjnych) kierowała, poprzez sąd oczywiście, nakazy nie pod adres zamieszkania dłużnika a pod adres zameldowania czy wręcz pod adres, gdzie wierzyciel miał pewność, że dłużnika nie ma. Dopiero komornik ustalał np. z rachunków bankowych gdzie przebywa dłużnik i rozpoczynał egzekucję. W internecie możemy odnaleźć masę “porad”, co mam robić? nie pożyczałem, a dostałem pismo od komornika o wszczęciu egzekucji a nawet nie widziałem wyroku.

Ukrócenie tych praktyk polega na tym, że po zmianach w KPC, wobec osób fizycznych (konsumentów) zniesiono fikcję doręczenia. Polega to na tym, że jeśli pisma dłużnikowi nie doręczono przez pocztę, pozwanemu wcześniej nie doręczono w tej sprawie żadnego pisma i inne odrębne przepisy nie przewidują skutku doręczenia, to sąd zobowiązuje powoda aby w terminie dwóch miesięcy złożył w sądzie potwierdzenie doręczenia pozwu przez komornika, albo wskazania aktualnego adresu dłużnika czy udowodnienia, że pod podanym wcześniej adresem pozwany jednak mieszka.

Z jednej strony zmiana ta likwiduje potencjalną nieuczciwość wierzycieli a z drugiej strony pozwala dłużnikowi, równie nieuczciwemu, na szereg uników, pozwalających na uniknięcie postępowania sądowego lub co najmniej jego znaczące wydłużenie.

Zmiana ta nie dotyczy przedsiębiorców, zarówno spółek jak i działalności gospodarczych, tu istnieje obowiązek doręczenia pod adres wskazany we właściwym rejestrze, czyli głownie w KRS lub CEDIG, chyba, że przedsiębiorca wskazał inny adres do doręczeń.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *