20200324 zmiana

Zmieniać czy nie zmieniać?

Oto jest pytanie.

Tytułowy obrazek zdaje się bardzo dobrze oddawać odczucia związane ze zmianami Ustawy Prawo Upadłościowe. Nowelizacja miała miejsce 30 sierpnia 2019 roku i dotyczyła bardzo wielu aspektów funkcjonowania upadłości. Skupimy się na zmianach, które weszły w życie w dniu 24 marca 2020 roku dla upadłości konsumenckiej.

Dla przypomnienia, z upadłości konsumenckiej mogły skorzystać przede wszystkim osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej mówiąc w uproszczeniu. Zmiany które dziś weszły w życie poszerzyły katalog tzw. potencjalnych bankrutów. Teraz z upadłości konsumenckiej s

Dla przypomnienia, z upadłości konsumenckiej mogły skorzystać przede wszystkim osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej mówiąc w uproszczeniu. Zmiany które dziś weszły w życie poszerzyły katalog tzw. potencjalnych bankrutów. Teraz z upadłości konsumenckiej skorzystają: 

  1. osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej
  2. osoby, które prowadziły w przeszłości działalność gospodarczą
  3. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą

Kolejna zmiana dotyczy spraw mieszkaniowych dłużnika albo już upadłego. Teraz osoba fizyczna jeśli miała nieruchomość, która w toku postępowania upadłościowego została sprzedana, to z uzyskanej kwoty bankrut otrzyma kwotę, która według cen rynkowych pozwoli mu na wynajęcie mieszkania w okresie od 12 do 24 miesięcy. Dodano również przepisy o wyłączeniu części dochodu bankruta z masy upadłościowej. Nie są to wprawdzie wielkie pieniądze ale kolejny punkt wyłączenia spod egzekucji.

Najważniejszą zmianą dla osób fizycznych w mojej ocenie to zmiana dotycząca winy dłużnika. Przed nowelizacją wina mogła uniemożliwić upadłość a po nowelizacji co prawda sąd nadal będzie badał winę ale dopiero po ogłoszeniu upadłości. Również brak środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego nie jest teraz powodem odrzucenia wniosku o upadłość.

Zmian jest o wiele więcej niemniej jednak zasługują na odrębne posty, pora jednak wrócić do tytułu: zmieniać czy nie zmieniać i odpowiedzieć na pytanie. Owszem wszystkie zmiany i te opisane wyżej i te, które wprowadziła nowelizacja (oddłużenie dłużnika nierzetelnego, oddłużenie bez upadłości czy instytucja warunkowego umorzenia długów) wpływają na zwiększenie możliwości upadłości, ale…

Po zmianach okres spłat wydłużono z 36 miesięcy do 84 miesięcy a także sąd może stwierdzić, że zadłużenie upadłego nie podlega umorzeniu w żadnym stopniu. Co prawda to ostatnie powinno zdarzyć się tylko w sytuacji kiedy dłużnik doprowadził do upadłości celowo lub w okresie 10 lat od wcześniejszej upadłości konsumenckiej. Pytanie jak sądy będą interpretowały przesłanki, dotyczące braku umorzenia długów upadłego. Czyli jest jak zwykle łyżka przysłowiowego dziegciu w beczce miodu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *