20200414 rzesza

Tarcza antykryzysowa w ujęciu historycznym :)

“Tarcza antykryzysowa” i jej sukces w III Rzeszy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i nieprawdziwych “faktów” historycznych. Czyli już 90 lat temu mieliśmy do czynienia z “fake newsami”. W istocie niemiecki cud gospodarczy lat 30-tych XX wieku to wierutna bzdura a ówczesny kanclerz Adolf Hitler doprowadził gospodarkę na skraj bankructwa.

Jedną z oznak “sukcesu” miał być spadek liczby bezrobotnych z około 6 milionów w roku 1932 do około 1,6 miliona w 1935 roku. Ciekawostka dotyczyła również podatków ponieważ w latach tuż po objęciu władzy, czyli 1933-1935 skarb państwa zanotował rzekomo 25% wzrost wpływu podatków przy jednoczesnym zmniejszeniu świadczeń dla bezrobotnych.

Niemal wszyscy wiemy, że w tym czasie Niemcy również rozpoczęły wielką akcję robót publicznych, które miały podnieść gospodarkę z ruiny wielkiej depresji. Od 1933 do 1939 Rzesza wydała równowartość dzisiejszych 450 miliardów euro, co stanowiło 300% rocznych wpływów do budżetu. Pieniądze brały się z zadłużenia a limit wydatków już w pierwszych dwóch latach rządów został przekroczony trzykrotnie.

Polityka ta doprowadziła państwo na skraj bankructwa już w 1937 kiedy budżet świecił pustkami a jednocześnie wielkimi krokami zbliżał się czas spłaty zadłużenia. Wiemy z historii do czyich kieszeni sięgnęło ówczesne państwo niemieckie, co nie uratowało sytuacji na dłuższą metę. Wtedy rozwiązaniem stała się wojna ww celu aneksji kolejnych terytoriów.

Bez żadnego porównania naszych rządów do ówczesnych niemieckich, mechanizm pozostał ten sam. Niekontrolowane i źle skierowane wydatki, rzekome zwiększone wpływy z podatków, recesja gospodarcza zawsze są kursem na górę lodową. A jak będzie u nas?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *